Ужасът в литературата и поджанрове
Наскоро беше Хелоуин и по този случай реших да събера всички любими мои книги от жанра ужаси на една купчина и да ги снимам. Оказа се, че това не е никак лесно, защото започнах да се чудя дали дадени заглавия влизат в тази категория. Добре съм запозната с повечето поджанрове на horror литературата, но като че ли като кажеш “Чета един ужас” всички си представят нещо от рода на Сейлъмс Лот и Дракула. Което в никакъв случай не е грешно, просто хорър литературата е много повече от това.
Направих проучване за най-известните и популярните такива, но всъщност списъкът, в никакъв случай, няма да е изчерпателен. Е, да започваме!
~ Готик ужаси ~
Логично започвам представянето от първия появил се в литературата – готик ужасът. През XVIII век романтизмът е в разцвета си, а заедно с него се поява и готическият жанр на ужасите. Той всъщност поставя основите на това течение в литературата и не малко, дори съвременни автори, са повлияни от творбите, написани тогава.
Готическият ужас обикновено съчетава фантастика, ужас, смърт и понякога романтика. Едгар Алън По е авторът, чиито творби са едни от най-важните произведения на готическия ужас. Той също така за пръв път въвежда комбинирането на романтизма с ужасното и зловещото в своите смразяващи истории.
Някои от забележителните произведения на готическия ужас са:
● „Франкенщайн“ от Мери Шели
● „Дракула“ на Брам Стокър
● „Свърталище на духове“ от Шърли Джаксън
● „Примката на призрака“ на Хенри Джеймс
● повечето произведения на Едгар Алън По
~ Паранормални ужаси ~
Паранормалните ужаси са слабо дефиниран поджанр, защото историите и романите, попадащи в него, обикновено се припокриват с други категории.
В американският речник „Мериам Уебстър“ паранормален значи нещо, което няма как да е обяснимо научно. Що се отнася до художествената литература тук влизат истории, в които има духове и обитавани от духове места, демонични сили и обладаване от демони/духове.
Ето и няколко заглавия, влизащи в този (малко размит) поджанр:
● „Заклинателят“ от Уилям Питър Блати
● „Сиянието“ на Стивън Кинг
● „Призраци в моята глава“ от Пол Трембли
● „Свърталище на духове“от Шърли Джаксън (да, пасва добре и в този поджанр)
~ Психологически ужаси ~
Това е най-любимият ми поджанр от хорър литературата. За мен винаги най-страшното нещо са били не измислени чудовища, демони и подобни, а реалният ужас, който може да се случи навсякъде около нас. И с нас.
Доста добро описание на стила е успял да обобщи Айви Лофберг: „В психологическия ужас присъстват подозрителност, недоверие, неувереност в себе си и параноя за себе си, другите или света. Емоционалните и психически страхове, които държат хората будни през нощта и предизвикват чувството на страх във всекидневния живот.“
Психологическите романи на ужасите често дават на читателите по-дълбоко и тревожно чувство на страх, в сравнение с призраците и духовете. Те също така хвърлят светлина върху човешкото състояние, като включва емоции, с които всички можем да се свържем.
Интересни книги влизащи в тази категория:
● „Бебето на Розмари“ от Айра Левин
● „Мълчанието на агнетата“ на Томас Харис
● „Никога не ме оставяй“ от Казуо Ишигуро
● „Парфюмът, Историята на един убиец“ на Патрик Зюскинд
● „Дългата разходка“ на Стивън Кинг
● „Наричаха я Грейс“ на Маргарет Атууд
● „Мизъри“ на Стивън Кинг
~ Постапокалиптични ужаси ~
Цивилизацията я няма, заменена е с нещо тъмно и опасно. Да, немалко са романите, които попадат в тази категория, и не случайно. Често постапокалиптичните романи са причислени към антиутопиите, но други могат да се считат за поджанр на ужаса, защото включват ужасяващи, и често потресаващи, елементи – зомбита, вампири, смъртоносни епидемии и още една камара подобни.
Ето и няколко заглавия, влизащи в тук:
● „Пътят“ от Кормак Маккарти
● „Сблъсък“ от Стивън Кинг
● „Метро 2033“ от Дмитрий Глуховски
● „Лебедова песен“от Робърт Маккамън
● „Z-та световна война“от Макс Брукс
● „Аз съм легенда“ на Ричард Матисън
~ Психопати и Серийни убийци ~
Ако за тях няма специално създаден поджанр, не знам за кого другиго трябваше!
Маниаци, ненормалници, психопати, социопати, канибали. Всички те влизат гордо в собствена подкатегория. Не е тайна, че те присъстват в ужас жанра от доста, доста отдавна.
В романите, които попадат тук, се страхуваме от хората – от тяхните тъмни мисли и мотиви, които едва ли бихме могли да разберем. Хората, които искат (или трябва) да видят как останалите страдат.
П.П. Този поджанр се припокрива донякъде с психологическите ужаси.
Ето и няколко известни заглавия, които попадат тук:
● „Психо“ от Робърт Блох
● „Американски психар“ от Брет Ийстън Елис
● „Мълчанието на агнетата“ на Томас Харис
● „Алиенистът“от Кейлъб Кар
● „Невидим“от Джеймс Патерсън
● „Снежния човек“ на Ю Несбьо
~ Научнофантастични ужаси ~
Историите, които влизат в тези поджанр съчетават научнофантастични елементи (като космически пътувания и футуристични общества) с често използвани хорър елементи (същества или извънземни). Комбинацията дава страхотен и запомнящ се резултат.
Ето и няколко известни заглавия, които попадат тук:
● „Заразата“ от Ерин Бауман
● „Слепоглед“ от Питър Уотс
● „Nightflyers“ на Джордж Р.Р. Мартин
● „Infected“от Кейлъб Кар
● „Лешояди“от Дан Симънс
● включвам и трилогията „Remembrance of the Earth’s Past“ от Лиу Цъсин, защото донякъде попада в категорията.
~ Свръхестествени ужаси ~
Границите между някои поджанрове са толкова размити, че не е сигурно по кои параграфи е най-добре да се случи разграничаването им. Например паранормалните и свръхестествените. Ако се замислим, ще кажем че са едно и също нещо, но реално имат разлика – паранормалните ужаси съдържат нещо, което не може да се обясни научно, а свръхествествените романи, ако се водим отново по обяснението в американският речник „Мериам Уебстър“, са такива, в които се надхвърлят природните закони. Ясно е, че това определение е бая обширно, но да речем, че към свръхествествените ужаси ще влязат всички вампири, върколаци, чудовища и други същества, които се противопоставят на природните закони.
Ето и примери за свръхестествени четива:
● „House of Leaves“ от Марк З. Даниелевски
● „Дракула“ на Брам Стокър
● „Сейлъмс Лот“ от Стивън Кинг
● „Интервю с вампир“ на Ан Райс
● „Вълци“ на Уитли Стрийбър
~ Други поджанрове на ужаса ~
Както споменах и в началото – този материал няма да е в никакъв случай изчерпателен, от една страна защото съществуват много видове ужаси в литературата, но най-вече защото се припокриват.
Мога да ви кажа, че съществуват още:
● хумористичен ужас
● дарк фентъзи = хорър + фентъзи.
● ужаси, които са вдъхновени от Хауърд Лъвкрафт
● body horror – илюстрира в ярки графични подробности оскверняване или мутации на човешкото тяло)
● splatterpunk – съдържа кървави и обезпокоителни изображение на насилие, което е в рязък контраст с обикновените кротко разказвани ужаси.
● еротичен ужас = хорър + романтика. Вампирските фентъзи романи влизат в тази категория.
Е, малко дълъг материал, но се надявам е хвърлил светлина върху темата.
Та, четете ли ужаси, и ако да – какви точно? 🙂